Tu się kroi Gaudi
Kolekcja Gaudi powstała w hołdzie dla znakomitego artysty Antonio Gaudiego, który daleko wyprzedził swoją epokę pod względem swoich wizji architektonicznych.
Patrząc na Jego fantastyczne dzieła sztuki nie mogę oprzeć się wrażeniu, że Gaudi przez całe swoje życie patrzył na świat oczami dziecka. Uwielbiał bawić się kolorami i wyznaczył swój indywidualny styl w podejściu do architektury a co najważniejsze kompletnie nie widział żadnych ograniczeń, projektując z rozmachem i ponad miarę swoich czasów. Kolorowe mozaikowe rzeźby w Park Guell, oryginalna kamienica Casa Mila czy najsłynniejsze Jego dzieło Sagrada Familia, wzbudzały i nadal wzbudzają niesamowite i często kontrowersyjne emocje. Osobiście miałam ogromną przyjemność zwiedzić Barcelonę właśnie szlakiem Gaudiego i gorąco Wszystkim polecam.
Wracając do samej kolekcji to jest ona wyjątkowa z kilku względów. Przede wszystkim powstawała najdłużej ze wszystkich bo prawie nomen omen 9 miesięcy ;-)
Bardzo długo zastanawiałam się nad doborem kolorów ponieważ chciałam żeby idealnie się ze sobą komponowały. W końcu mój wybór padł na fuksję, dwa odcienie turkusów, szmaragd i kameleon (morski). Dzięki temu kolekcja podobnie jak dzieła Gudiego jest kolorowa i wyrazista.
Kolejnym bardzo pracochłonnym etapem było ułożenie mozaiki i umieszczenie każdego elementu w najbardziej odpowiednim dla niego miejscu. Tu brałam pod uwagę zarówno cechy wizualne jak i praktyczne. Patrzyłam jak zachowują się poszczególne kolory w różnym oświetleniu. Układałam je obok siebie w kilku konfiguracjach i sprawdzałam, które wyglądają najlepiej i wzajemnie się nie dominują.
Następnie długo też zastanawiałyśmy się w studiu projektowym jak połączyć moją wizję z praktyką, co było największym wyzwaniem. Do dziś mam przed oczami wyraz twarzy Pań konstruktorek jak pokazałam im szkice. Wbrew pozorom czasem dużo łatwiej jest coś wymyślić aniżeli wykonać, ale to co najbardziej lubimy w tej pracy to wyzwania.
I tu największym wyzwaniem jest technika szycia nazywana patchwork czyli zszyte ze sobą różnej wielkości i kształtu kawałki dzianiny, głównie trójkątne i trapezowe tworzące oryginalny, nieprzypadkowy wzór przypominający mozaikę.
Patchwork to bardzo pracochłonna technika, ale dająca oryginalny i ciekawy efekt w postaci podkreślenia każdego najmniejszego kawałeczka mozaiki. Wszystkie kawałki są przestebnowane białą nitką co sprawia, iż każde zszycie jest bardzo widoczne i nie ukryją się najmniejsze niedoskonałości.
Pod względem szycia każdy model to małe dzieło sztuki i za to perfekcyjne wykonanie należą się ogromne brawa Paniom ze studia projektowego, dzięki którym moja wizja mogła ujrzeć światło dzienne. I chociaż były krew, pot i łzy to mam nadzieję, że stwierdzicie, iż było warto. Z całą pewnością takiego efektu nie dałybyśmy rady osiągnąć jeśli modele byłyby uszyte z jednolitej dzianiny zrobionej nawet w identyczny wzór, który został utworzony przez patchwork. To właśnie patchwork i precyzyjnie ułożone poszczególne kawałki różnokolorowej dzianiny powodują ten niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju wygląd każdego modelu i można powiedzieć, że jest to wyjątkowe rękodzieło.
Kolejnym wyzwaniem było przygotowanie konstrukcji poszczególnych modeli, ponieważ trzeba było ją podzielić na różne kawałki, z których po zszyciu powstanie płaszcz, bluza, bomberka.
Żeby nie było zbyt łatwo to pierwszym moim pomysłem było żeby płaszcze były dwustronne, z jednej strony patchwork z drugiej jednolity kawałek dzianiny, ale po długich próbach ostatecznie tylko bomberka jest dwustronna. Wynika to z faktu, iż połączone ze sobą kawałki patchwork są dużo cięższe, dochodzą jeszcze połączenia kawałków i nici dlatego pod wpływem większego ciężaru połączona dzianina bardziej się wyciąga niż jednolity jej kawałek. Ponieważ płaszcz jest dużo większy od bamberki to nie może być wykonany z dwóch aż tak różnych wagowo części.
Jednak według mnie płaszcze można nosić ze sobą jakby to był jeden model i wygląda to bardzo ciekawie i oryginalnie co można zobaczyć na prezentowanych zdjęciach.
Dodatkową zaletą płaszczy jest fakt, iż mogą być noszone o każdej porze roku jako sukienka lub długa bluza.
Podsumowując przygotowanie tylko jednego modelu to długa i żmudna praca, ale jej efekt z pewnością może cieszyć oczy. A do tego jeszcze ta świadomość, że ma się na sobie prawdziwe dzieło sztuki krawieckiej, wyjątkowo unikatowe, którego nie będzie mieć wiele osób.
Z tych wszystkich względów oraz dłuższy proces produkcji (do 3 tygodni) obydwa modele płaszczy Szalowy i Trench Gaudi są odszywane wyłącznie na zamówienie. Mam jednak nadzieję, że uznasz, iż warto na nie poczekać.
Tym bardziej, że są bardzo uniwersalne i praktyczne, można je łączyć z innymi modelami z różnych kolekcji. Wszystkie inspiracje są tutaj: https://kaybi.eu/kapsula-kaybi/
Dodaj komentarz